Ø30mm EC-DC Cross-Flow Fan PC3N30B24S Ø30mm EC-DC Cross-Flow Fan PC3N30B24S
Share this:
General Characters
1-1
Rated Voltage
24 VDC
1-2
Operating Voltage
16~28 VDC
1-3
Rated Speed
2650 RPM
1-4
Input Current
0.10 A
1-5
Input Power
2.4 W
1-6
Air Flow
107.11 CFM / 182 m3/H
1-7
Static Pressure
0.096 inH2O / 24 Pa
1-8
Acoustical Noise
39 dB(A)
1-9
Life Expectance
50,000 Hours(L10)
At 40℃ room, humidity 15%~65%RH.
1-10
Insulation Class
Class B
1-11
Motor Protection
Locked rotor protection
Polarity protection
Automatic restart capability
1-13
Speed Control
Control input 0~10VDC / PWM
1-14
Protection Type
IP44
1-15
Signal Output
FG (Frequency Generator)
Mechanical Characters
2-1
Dimension
47mm X 46mmX 357mm (see dimension drawing)
Material of Impeller
Steel
2-3
Number of Blades
22
Bearing System
NMB ball bearing
2-5
Lead Wire
Red , Black, White AWG22#
Environmental Characters
3-1
Operating Temperature
-25℃ to 60℃
3-2
Storage Temperature
-40℃ to 75℃
3-3
Operating Humidity
5% to 90% RH
3-4
Storage Humidity
5% to 95% RH
Performance Curve
Ø30mm EC-DC Cross-Flow Fan PC3N30B24S
Testing Condition:
Input Voltage----Operating voltage (24VDC)
Temperature-----Room temperature
Humidity---------65%RH
Outline Drawing