Φ40x160mm DC Cross Flow Fan PC40B12160C Φ40x160mm DC Cross Flow Fan PC40B12160C
Share this:
General Characters
1-1
Rated Voltage
12 VDC
1-2
Operating Voltage
9~15 VAC
1-3
Rated Speed
2600 RPM
1-4
Input Current
0.16 A
1-5
Input Power
1.92 W
1-6
   Air Flow
38.25 CFM / 65 m3/H
1-7
Static Pressure
2.04 mmH2O / 20 Pa
1-8
Acoustical Noise
33 dB(A)
1-9
Life Expectance
50,000 Hours(L10)
At 40℃ room, humidity 15%~65%RH.
1-10
Insulation Class
Class B
1-11
Motor Protection
Locked rotor protection
Polarity protection
Automatic restart capability
1-12
Speed Control
Control input 0~10VDC / PWM
1-13
Protection Type
IP44
1-14
Signal Output
FG (Frequency Generator)
Mechanical Characters
2-1
Dimension
61mm X 63mm X 229mm (see dimension drawing)
Material of Impeller
Aluminum alloy
2-3
Number of Blades
22
Bearing System
NMB ball bearing
2-5
Lead Wire
Red , Black, White AWG22#
Environmental Characters
3-1
Operating Temperature
-25℃ to 60℃
3-2
Storage Temperature
-40℃ to 75℃
3-3
Operating Humidity
5% to 90% RH
3-4
Storage Humidity
5% to 95% RH
Performance Curve
Φ40x160mm DC Cross Flow Fan PC40B12160C
Input Voltage----Operating voltage (12 VDC)
Temperature-----Room temperature
Humidity---------65%RH
Test distance-----1m
Note:
1. Connection line 3X (Red, Black, White AWG22#);
Red=+12VDC, White=0-10VDC, Blue=GND.