250mm EC-AC Axial Fan PG3N250B2EM 250mm EC-AC Axial Fan PG3N250B2EM
Share this:
250mm EC axial fan is mostly utilized in situations like greenhouse ventilation and cold store ventilation. The external rotor axial fan's structure design involves the blades being directly welded onto the external rotor, which rotates outside the stator together with the wind blades. The installation is easy, and the overall look is lovely. This construction is naturally small, dependable, low-noise, and energy-efficient. Cold stamping tools are used to make the metal axial fan housing, which has excellent uniformity and great dimensional precision. Installing it is simple. There are two varieties of this model: blowing and suction. In order to swiftly cool the evaporator, the suction type is mostly utilized for interior evaporator equipment, such as cabinet fans. The blowing variant is utilized on outdoor condenser equipment and works as an axial cooling fan, blowing air onto the condenser to assist in dispersing heat.
230 V axial fan has seven blades, a rotational speed of 3000 RPM, an air volume of 1722 m³/h, and a noise level of 75 dB(A). This air volume is enough for usage in greenhouses or cold storage. The machine operates steadily overall, has well-controlled noise, and is appropriate for locations that need to run continuously for extended periods of time.
General Characters
1-1
Rated Voltage
230 VAC
1-2
Frequency
50/60 Hz
1-3
Operating Voltage
184~270 VAC
1-4
Rated Speed
3000 RPM
1-5
Input Current
1.25 A
1-6
Input Power
180 W
1-7
Air Flow
1013.40 CFM / 1722 M³/H
1-8
Static Pressure
1.07 inH2O / 268 Pa
1-9
Acoustical Noise
75 dB(A)
1-10
Life Expectance
50,000 Hours(L10)
At 40℃ room, humidity 15%~65%RH.
1-11
Insulation Class
Class B
1-13
Motor Protection
Locked rotor protection
Polarity protection
Automatic restart capability
1-14
Speed Control
Control input 0~10VDC / PWM
1-15
Protection Type
IP44
1-17
Signal Output
FG (Frequency Generator)
Mechanical Characters
2-1
Dimension
Ø250 mm X 115 mm (see dimension drawing)
2-2
Material of Impeller
Cold rolled steel sheet
2-3
Number of Blades
7
Bearing System
NMB ball bearing
2-5
Lead Wire
AC (AWG20#),DC (AWG22 #)
Environmental Characters
3-1
Operating Temperature
-25℃ to 60℃
3-2
Storage Temperature
-40℃ to 75℃
3-3
Operating Humidity
5% to 90% RH
3-4
Storage Humidity
5% to 95% RH
Performance Curve
250mm EC-AC Axial Fan PG3N250B2EM
Testing Condition:
Input Voltage----Operating voltage (230VAC/50Hz)
Temperature-----Room temperature
Humidity---------65%RH
Outline Drawing