450mm EC-AC Axial Fan PG3N450B2EM 450mm EC-AC Axial Fan PG3N450B2EM
Share this:
Stepless speed control is supported by a 450mm EC axial fan with a rated maximum airflow of 6,001 m³/h and a static pressure of 316 Pa. It is appropriate for car roof ventilation and air conditioning systems as well as commercial and industrial air handling units (AHUs) due to its broad adjustability and great energy efficiency. The characteristics of this axial fan readily overcome the overall resistance of the filter section, heat exchange coils, and ductwork in commercial and industrial air handling units (AHUs), precisely matching the air delivery needs of medium-sized AHUs. When compared to conventional ac axial cooling fan, the baseline energy consumption is reduced by more than 30% thanks to the EC motor's operational efficiency of over 90%. When combined with speed control capabilities, it may be included in building automation systems to dynamically modify airflow in response to actual building loads, resulting in energy savings of up to 50% in partial load scenarios. It also dramatically lowers the overall lifetime running and maintenance expenses of the AHU with IP44 protection and a maintenance-free lifespan of 50,000 hours, making it an essential part of energy-efficient HVAC retrofits in buildings.
General Characters
1-1
Rated Voltage
230 VAC
1-2
Frequency
50/60 Hz
1-3
Operating Voltage
184~270 VAC
1-4
Rated Speed
1750 RPM
1-5
Input Current
2.7 A
1-6
Input Power
400 W
1-7
Air Flow
3531.59 CFM / 6001 M³/H
1-8
Static Pressure
1.26 inH2O / 316 Pa
1-9
Acoustical Noise
76 dB(A)
1-10
Life Expectance
50,000 Hours(L10)
At 40℃ room, humidity 15%~65%RH.
1-11
Insulation Class
Class F
1-13
Motor Protection
Locked rotor protection
Polarity protection
Automatic restart capability
1-14
Speed Control
Control input 0~10VDC / PWM
1-15
Protection Type
IP44
1-17
Signal Output
FG (Frequency Generator)
Mechanical Characters
2-1
Dimension
Ø450 mm X 140 mm (see dimension drawing)
2-2
Material of Impeller
Cool rolled steel sheet
2-3
Number of Blades
5
Bearing System
NMB ball bearing
2-5
Lead Wire
AC (AWG18#),DC (AWG22 #)
Environmental Characters
3-1
Operating Temperature
-25℃ to 60℃
3-2
Storage Temperature
-40℃ to 75℃
3-3
Operating Humidity
5% to 90% RH
3-4
Storage Humidity
5% to 95% RH
Performance Curve
450mm EC-AC Axial Fan PG3N450B2EM
Testing Condition:
Input Voltage----Operating voltage (230VAC/50Hz)
Temperature-----Room temperature
Humidity---------65%RH
Outline Drawing