200mm EC-DC Forward Curved Centrifugal Fan PF3N200B24X 200mm EC-DC  Forward Curved Centrifugal Fan PF3N200B24X
Share this:
200mm DC forward curved centrifugal fan PF3N200B24X was created especially for bedroom ventilation systems and silent home air purifiers. With a speed of just 1100 RPM, an airflow of 400 m³/h, a static pressure of 120 Pa, a power consumption of 52.8 W, and a noise level as low as 45 dB (A), it runs on 24V DC power. In order to overcome the resistance of HEPA filters and activated carbon layers and provide clean air for bedrooms, nurseries, or study spaces, the forward-curved impeller design produces enough airflow with extremely little noise. For the internal airflow of house purifiers, a static pressure of 120 Pa is adequate, and an airflow of 400 m³/h is appropriate for areas between thirty and fifty feet. There will not be any disruptions to sleep because the 45 dB(A) operational noise is lower than nighttime ambient noise. It offers energy savings and intelligent operation by supporting PWM speed control and automatically adjusting in combination with a PM2.5 sensor. It is the perfect quiet power supply for expensive air purifiers, formaldehyde removal ventilation systems, and baby-safe air purification equipment because of its extended lifespan of 50,000 hours, which ensures long-term use.
General Characters
1-1
Rated Voltage
24 VDC
1-2
Operating Voltage
16~28 VDC
1-3
Rated Speed
1100 RPM
1-4
Input Current
2.2 A
1-5
Input Power
52.8 W
1-6
Air Flow
235.4 CFM / 400 M³/H
1-7
Static Pressure
0.48 inH₂O / 120 Pa
1-8
Acoustical Noise
45 dB(A)
1-9
Life Expectancy
50,000 Hours (L10)
At 40℃ room, humidity 15%~65%RH.
1-10
Insulation Class
Class B
1-11
Motor Protection
Locked rotor protection
Polarity protection
Automatic restart capability
1-13
Speed Control
Control input 0~10VDC / PWM
1-14
Protection Type
IP44
1-15
Signal Output
FG (Frequency Generator)
Mechanical Characters
2-1
Dimension
Ø200 mm X 130 mm (see dimension drawing)
2-2
Material of Impeller
Galvanized Metal Shell
2-3
Number of Blades
38
Bearing System
NMB ball bearing
2-5
Lead Wire
DC (AWG20 #)
Environmental Characters
3-1
Operating Temperature
-25℃ to 60℃
3-2
Storage Temperature
-40℃ to 75℃
3-3
Operating Humidity
5% to 90% RH
3-4
Storage Humidity
5% to 95% RH
Performance Curve
200mm EC-DC  Forward Curved Centrifugal Fan PF3N200B24X
Testing Condition:
Input Voltage----Operating voltage (24VDC)
Temperature-----Room temperature
Humidity---------65%RH
Outline Drawing