310mm Waterproof IP55 EC-AC Backward Curved Centrifugal Fan PB3N310B2E-YZ5 310mm Waterproof IP55 EC-AC Backward Curved Centrifugal Fan PB3N310B2E-YZ5
Share this:
General Characters
1-1
Rated Voltage
230 VAC
1-2
Frequency
50/60 Hz
1-3
Operating Voltage
184~270 VAC
1-4
Rated Speed 2850 RPM
1-5
Input Current
3.1 A
1-6
Input Power
700 W
1-7
Air Flow
2577.63 CFM / 4380 M³/H
1-8
Static Pressure
6.36 inH2O / 1590 Pa
1-9
Acoustical Noise
85 dB(A)
1-10
Life Expectance
50,000 Hours(L10)
At 40℃ room, humidity 15%~65%RH.
1-11
Insulation Class
Class F
1-13
Motor Protection
Locked rotor protection
Polarity protection
Automatic restart capability
1-14
Speed Control
Control input 0~10VDC / PWM
1-15
Protection Type
IP55
1-17
Signal Output
FG (Frequency Generator)
Mechanical Characters
2-1
Dimension
Ø319 mm X 221 mm (see dimension drawing)
2-2
Material of Impeller
Aluminium sheet
2-3
Number of Blades
8
Bearing System
NMB ball bearing
2-5
Lead Wire
AC (AWG18#),DC (AWG24#)
Environmental Characters
3-1
Operating Temperature
-25℃ to 60℃
3-2
Storage Temperature
-40℃ to 75℃
3-3
Operating Humidity
5% to 90% RH
3-4
Storage Humidity
5% to 95% RH
Performance Curve
310mm Waterproof IP55 EC-AC Backward Curved Centrifugal Fan PB3N310B2E-YZ5
Testing Condition:
Input Voltage----Operating voltage (230VAC/50Hz)
Temperature-----Room temperature
Humidity---------65%RH
Outline Drawing